Czym konkretnie jest probiotyk?

Probiotyki, to po prostu żywe kultury bakterii, jakie wyróżniają się prozdrowotnym działaniem w przewodzie pokarmowym. Obecnie, za najlepiej zbadane szczepy bakterii, uważa się między innymi Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei ssp. rhamnosus, Bifidobacterium animalis ssp. lactis oraz Bacillus coagulans. Te właśnie szczepy, mają wpływ, na przykład na przywrócenie odpowiedniego stanu mikroflory przewodu pokarmowego, podczas przyjmowania antybiotyków, jak również innych schorzeń, które dotyczą układu pokarmowego. Żywe kultury bakterii, bardzo często mogą być przyjmowane z prebiotykami, takimi jak na przykład inulina. Wtedy, takie właśnie połączenie nosi nazwę symbiotyku. Głównym problemem, jaki jest związany z doustnym przyjmowaniem probiotyków, jest to, że jedynie w niewielkim stopniu przeżywają one w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza w żołądku. Ponadto, jeżeli będziemy probiotyk (https://www.bee.pl/9421-zdrowa-zywnosc-i-delikatesy-probiotyki) przechowywać w temperaturze pokojowej, to jego stabilność, a co za tym idzie również ilość bakterii, znacznie spada. Co zatem jeszcze musimy wiedzieć o probiotyku?

Probiotyk i jego definicja

Wiele osób zastanawia się, czy jest jakaś definicja probiotyku. Musimy wiedzieć, że to właśnie pojęcie obejmuje żywe drobnoustroje, którymi najczęściej są bakterie, jakie podaje się we właściwej liczebności, jaka powinna stanowić minimum 109 jtk/g preparatu. Te właśnie bakterie, mają bardzo dobry wpływ na mikroflorę jelita i co za tym idzie, również na zdrowie osoby, która je przyjmuje. Na polskim rynku, największą popularnością cieszą się preparaty, które we własnym składzie mają szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus czy Bifidobacterium. Musimy przy tym podkreślić, ze nie każda taka bakteria, jest bakterią probiotyczną. Dane właściwości prozdrowotne są bowiem szczepozależne. Dlatego też, zanim wybierzemy dany probiotyk, musimy kierować się tym, jakie są jego właściwości probiotyczne, charakterystyczne dla danego szczepu.

Jakie właściwości ma probiotyk?

Przede wszystkim, probiotyk ma za zadanie odbudowę uszkodzonej mikroflory jelitowej. Dlatego też, zdecydowanie najczęściej sięgamy po probiotyk, kiedy wystąpią czynniki, które uszkadzają ekosystem jelita, a więc w trakcie oraz po przyjmowaniu antybiotyków, podczas zmagania się z biegunkami wirusowymi oraz bakteryjnymi, jak również wówczas, kiedy planujemy wycieczkę do kraju, gdzie poziom higieny nie jest na wysokim poziomie, a zatem istnieje ryzyko wystąpienia biegunki podróżnych. Dla każdego z nas, prawidłowa mikroflora jelitowa jest bardzo ważna, ponieważ ma ona wpływ na to, czy nasz organizm funkcjonuje dobrze.